Strona głównaTechnologiaFundament Legalett

Fundament Legalett


Legalett został stworzony z myślą o eliminowaniu przyczyn powstawania wilgoci w budynku. W tym celu połączono konstrukcję płyty fundamentowej z podłogowym systemem grzewczym. Unikalna budowa fundamentu poprzez własność akumulowania ciepła zabezpiecza budynek przed wilgocią i jej skutkami, a także zapewnia stabilną temperaturę, komfort cieplny i niższe koszty eksploatacji.

 

Fundament Grzewczy LEGALETT to obecnie wiodące na rynku rozwiązanie łączące zabezpieczony przed wilgocią fundament z niezawodnym podłogowym systemem grzewczym. 

Legalett jest całkowicie szwedzkim, opatentowanym rozwiązaniem systemowym. Podstawowa wiedza o wilgoci w branży budowlanej nie była wystarczająca, dlatego stworzyliśmy optymalną konstrukcję fundamentu w celu wyeliminowania fizycznych przyczyn powstawania wilgoci i pleśni z gruntu. Idea połączenia posadowienia budynku z powietrznym ogrzewaniem podłogowym uzyskała pozytywną opinię Instytutu SITAC Boverket w Szwecji, jak i Instytutu Techniki Budowlanej ITB w Polsce. Płytowy fundament grzewczy jest jedyną płytą fundamentową w Polsce posadowioną bezpośrednio na gruncie, która uzyskała pełną Aprobatę Techniczną ITB AT-15-2151/96. Nasz produkt jest z powodzeniem stosowany w budownictwie od ponad 20 lat w wielu krajach europejskich, oraz w Kanadzie i Japonii.

PROJEKTOWANIE – WSPÓŁPRACA Z INWESTOREM

Każdy fundament Legalett projektowany jest indywidualnie w zależności od wymagań gruntowych i konstrukcyjnych budynku. Podstawą naszego projektu jest dokumentacja budowlana wraz z badaniami gruntowymi oraz plan rozmieszczenia pomieszczeń. W oparciu o dokumentację projektową powstaje doskonale dopasowana do budynku i Państwa potrzeb płyta fundamentowa wraz z podłogowym systemem grzewczym.

Zaletą płyty fundamentowej jako konstrukcji nośnej jest przenoszenie obciążenia z budynku na grunt poprzez zwiększoną powierzchnię, co umożliwia budowę w przypadku gruntów o małej nośności lub podatnych na osiadanie. Jako, że płyta fundamentowa posadowiona jest płytko, bez wykonywania wykopów można ją stosować na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej.

System grzewczy, podobnie jak konstrukcja płyty, jest liczony i projektowany dla każdego budynku indywidualnie. Projektując ogrzewanie bierzemy pod uwagę rodzaj domu, ściany, podłogę, strop.  Bazujemy na ponad 30-letnim doświadczeniu naszych kolegów ze Szwecji. Liczymy zapotrzebowanie ciepła dla poszczególnych pomieszczeń i tak dobieramy rozkład systemu grzewczego, aby zaspokoić potrzeby energetyczne każdego z osobna. Dokładamy wszelkiej staranności aby projektowany system był jak najbardziej efektywny i dopasowany do potrzeb odbiorcy. W miarę możliwości podczas projektowania konsultujemy się tak z inwestorem, autorem projektu budowlanego jak i wykonawcami. Cały projekt jest dostarczany Inwestorowi przed przystąpieniem do budowy żeby wykonawca miał czas na zapoznanie się z dokumentacją i naniesienie ewentualnych uwag.

Przy projektowaniu konstrukcji fundamentu kierujemy się normami i zasadami przyjętymi w budownictwie. Natomiast przy projektowaniu systemu grzewczego cenimy bezpośredni kontakt z inwestorem. Plan rozmieszczenia pomieszczeń, umieszczenie centrali grzewczych, rozplanowanie termostatów, gdzie ma być zimna spiżarka, jaką temperaturę lubimy w sypialni? Czy planujmy w salonie duże powierzchnie okienne, a może  wyburzymy jakieś ściany? Od zastanowienia się nad tymi czy podobnymi kwestiami zależy nasz komfort mieszkania na wiele lat. Dlatego warto podzielić się uwagami z projektantem systemu grzewczego, a po przygotowaniu projektu systemu grzewczego przyjrzeć  się mu pod kontem naszych planów, wymagań  i wygody.

System grzewczy Legalett to nietypowe rozwiązanie jak na podłogówkę, otwierające całkiem nowe możliwości dla użytkownika. Jest najmniej awaryjnym i najbardziej bezpiecznym systemem ogrzewania podłogowego. Polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w kanałach zatopionych w płycie fundamentowej. Kanały te tworzą obiegi zamknięte pod całą powierzchnią budynku. Nagrzana płyta działa na zasadzie „akumulatora” ciepła, który oddaje tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili. Nie istnieje niebezpieczeństwo awaryjnych przecieków wody czy zamarznięcia instalacji wodnej. System grzewczy działa jako podstawowe ogrzewanie dla całego budynku. Temperaturą można sterować w każdym pomieszczeniu.  Rozkład temperatury  jest zbliżony do idealnego ze względu na fizjologię człowieka: nasze stopy są ciepłe, natomiast na wysokości głowy temperatura spada. 

Ogrzewanie płytowe pozwala zaoszczędzić przestrzeń podokienną wolną od kaloryferów, zapewniając jednocześnie komfortową temperaturę wnętrza. Obsługa eksploatacyjna systemu jest bardzo prosta  - ogranicza się jedynie do obsługi termostatu naściennego umieszczonego w ogrzewanym pomieszczeniu. 

W odróżnieniu od innych systemów ogrzewania podłogowego, Legalett może być stosowany z każdym rodzajem podłogi, co w żadnym stopniu nie zakłóca procesu ogrzewania. Przy zwykłych warunkach eksploatacyjnych płyta nigdy nie osiąga wysokich temperatur. Temperatura podłogi 22 ◦C do 24 ◦C zapewnia brak prądów konwekcyjnych powietrza. Dzięki temu kurz nie podnosi się i pozostaje na poziomie podłogi, co jest dużą zaletą w przypadku chorób na tle alergicznym. Ciepłe powietrze płynące w fundamencie Legalett krąży w obiegu zamkniętym, w ten sposób wykluczone jest zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergie. Ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu z bakteriami i drobnoustrojami, nie wysusza powietrza i nie jonizuje go niekorzystnie.

PRZED ZABETONOWANIEM FUNDAMENTU

Po przekazaniu inwestorowi projektu konstrukcyjnego i projektu systemu grzewczego, przygotowujemy kompletny pakiet materiałów. Po skompletowaniu, system jest wysyłany naszym transportem bezpośrednio na plac budowy. Konstrukcja fundamentu i systemu grzewczego Legalett jest bardzo prosta i szybka w montażu. Wszystkie jej składniki są wcześniej przygotowane, odpowiednio przycięte i częściowo zmontowane. Składanie ich polega na rozłożeniu według projektu gotowych już elementów.  Przed wysyłką materiałów nasza ekipa przygotowuje grunt pod płytę.

Płytowy Fundament Grzewczy Legalett ma rekordowo krótki cykl budowy –fundament o wielkości do 130 m2 budujemy w ciągu 5 do 7 dni  – przyspiesza to znacznie budowę domu i w ten sposób również obniża jej koszty. Tak krótki czas budowy oraz to że inwestor otrzymuje niejako dwa w jednym (fundament + ogrzewanie) to duży plus, w ciągu zaledwie jednego tygodnia naprawdę dużo się dzieje: prace ziemne, rozłożenie przyłączy kanalizacyjnych, elementów brzegowych i styropianu, zbrojenie, system grzewczy … . To wszystko w zaledwie jeden tydzień.

Jedyny zatwierdzony przez SITAC I Instytut Techniki Budowlanej Płytowy Fundament Grzewczy

Fundament Legalett stworzony w Szwecji w latach 80-dziesiatych z myślą o wyeliminowaniu fizycznych przyczyn powstawania wilgoci to połączenie konstrukcji płyty fundamentowej z podłogowym systemem grzewczym.  Ponieważ źródło ciepła znajduje się w płycie eliminuje się przy okazji straty wynikające z wyprodukowania i przesyłania ciepła. Fundament LEGALETT izolowany jest od gruntu płytami styropianowymi o łącznej grubości min. 20 cm i współczynniku przenikania ciepła min. U=0,16W/m2K. Wokół płyty ustawia się styropianowe elementy brzegowe grubości 17 cm i współczynniku przenikania ciepła U=0,17 W/m2K, które pełnią funkcję szalunku i wykończenia. Tak wykonana Płytę grzewczą Legalett można również stosować jako podłogę na gruncie bez pełnienia funkcji płyty fundamentowej przenoszącej obciążenia konstrukcyjne.

TERMOIZOLACJA

Fundament Grzewczy Legalett to dobrze zaprojektowana i wykonana inwestycja. Jego unikalna budowa oraz własność akumulowania ciepła uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu, a co za tym idzie stabilizuje temperaturę budynku. W pomieszczeniach zapewnia prawidłowy rozkład temperatury, gwarantując komfort cieplny użytkownikom oraz niższe koszty eksploatacji.

Ilość izolacji wykorzystana przy budowie naszego fundamentu minimalizuje (lub wręcz wyklucza) straty ciepła przez podłogę i pozwala otrzymać budynek energooszczędny (przy odpowiedniej izolacji termicznej pozostałych przegród).

Żeby nasz system grzewczy działał poprawnie, był energooszczędny i ekonomiczny, również budowany przez nas budynek powinien spełniać takie normy jakie spełnia nasz fundament. Właściwie dobrane ocieplenie budynku zmniejsza koszty ogrzewania i sprawia, że w domu panuje przyjemna atmosfera i nie wieje nam po plecach.

SZYBKIE WPROWADZENIE SIĘ DO BUDYNKU

Gdy budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym, system Legalett umożliwia nam osuszenie budynku poprzez zastosowanie specjalnych agregatów budowlanych. Dzięki temu wcześniej wykończymy wnętrza i szybko wprowadzimy się do suchego, gotowego do zamieszkania budynku.

UNIWERSALNOŚĆ - MOŻLIWOŚĆ STOSOWANIA RÓŻNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

Powietrze w podłogowym systemie grzewczym Legalett można podgrzewać przy pomocy różnych źródeł ciepła np.: przez piece gazowe, olejowe, pompy ciepła, kominek, elektrociepłownię czy też elektrykę. Dopasowanie do każdego niemal źródła ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiedniej jednostki grzewczej (grzałka elektryczna lub wodne wymienniki ciepła). Ta uniwersalność pozwala na przejście w każdej chwili na najbardziej ekonomiczny rodzaj ogrzewania. Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych poważnych remontów.

Dane techniczne:

Konstrukcja: płyta żelbetowa gr. 20 cm posadowiona na żwirowej podsypce gr. min. 30 cm i połączona z drenażem opaskowym

Beton: klasy C-16/20

Zbrojenie: siatki zgrzewane z prętów stalowych

Izolacja termiczna: twarde płyty styropianowe (EPS, XPS, Hydro) ułożone bezpośrednio na podłożu (gr. izolacji wg projektu, standardowo od 20 cm).

System grzewczy: rury PP50 lub rury Spiro 100

System grzewczy Legalett to nietypowe rozwiązanie jak na podłogówkę, otwierające całkiem nowe możliwości dla użytkownika. Jest najmniej awaryjnym i najbardziej bezpiecznym systemem ogrzewania podłogowego. 

Polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w kanałach zatopionych w płycie fundamentowej. Kanały te tworzą obiegi zamknięte pod całą powierzchnią budynku. Nagrzana płyta działa na zasadzie „akumulatora” ciepła, który oddaje tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili. System grzewczy działa jako podstawowe ogrzewanie dla całego budynku. Temperaturą można sterować w każdym pomieszczeniu. 

Rozkład temperatury jest zbliżony do idealnego ze względu na fizjologię człowieka: nasze stopy są ciepłe, natomiast na wysokości głowy temperatura spada. Ogrzewanie płytowe pozwala zaoszczędzić przestrzeń podokienną wolną od kaloryferów, zapewniając jednocześnie komfortową temperaturę wnętrza. Obsługa eksploatacyjna systemu jest bardzo prosta  - ogranicza się jedynie do obsługi termostatu naściennego umieszczonego w ogrzewanym pomieszczeniu.

Zastosowanie:

Płytowy fundament grzewczy stosuje się we wszystkich typach budynków, począwszy od obiektów jednorodzinnych, jedno- i wielokondygnacyjnych (wille, bliźniaki, domy szeregowe) poprzez obiekty użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, kościoły, pawilony handlowe, obiekty sportowe, hale przemysłowe i inne).

Każdy fundament Legalett projektowany jest indywidualnie w zależności od wymagań gruntowych i konstrukcyjnych budynku. W oparciu o dokumentację projektową powstaje doskonale dopasowana do budynku płyta fundamentowa wraz z podłogowym systemem grzewczym, idealnie zabezpieczona przed wilgocią i radem pochodzenia gruntowego.

Zalety:

  • Jedna inwestycja zapewnia inwestorowi wykonane w tym samym czasie : fundament oraz system grzewczy dla całego domu
  • Krótki czas budowy od 4 do 7 dni oraz możliwość posadowienia budynku w trudnych warunkach gruntowych, na gruntach słabonośnych
  • Zastosowanie ogrzewania podczas budowy zapewnia szybkie wysychanie betonów i tynków oraz zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni
  • Zdolność akumulowania ciepła w płycie betonowej co przy zastosowaniu taryfy nocnej zapewnia oszczędność na zużyciu energii elektrycznej nawet do 20% w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych
  • Źródło ciepła znajdujące się w płycie eliminuje straty ciepła wynikające z przesyłania.
  • Zastosowanie powietrza jako nośnika energii cieplnej wyklucza awaryjne przecieki wody i zamarznięcie instalacji wodnej, a przyjazna temperatura podłogi (od 21 do 24C) i brak prądów konwekcyjnych powietrza wyklucza zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergię,
  • System grzewczy LEGALETT może funkcjonować jako samodzielny system grzewczy przy tradycyjnych fundamentach.

Obrazek termowizyjny z prawej przedstawia budynek, w którym  fundamenty nie są zabezpieczone izolacja termiczną. Niezabezpieczony fundament domu jest elementem, który przyczynia się do znacznych strat ciepła. Kolory zielone, czerwone i białe to miejsca o podwyższonej temperaturze, przez które ucieka znacząca ilość ciepła. Są to mostki termiczne. Następstwem występowania takich mostków może być pogorszenie komfortu termicznego pomieszczeń mieszkalnych, zwiększone nakłady na ogrzewanie czy nawet pojawienie się zawilgocenia i pleśni w okolicach połączenia podłogi ze ścianami oraz w narożnikach pomieszczeń. Szczególnie narażone na zawilgocenie są narożniki pomieszczeń pokrywające się z narożem budynku zlokalizowanym od północnej lub wschodniej strony. Konieczność izolowania termicznego fundamentów dotyczy również budynków wielorodzinnych. W tych budynkach ściany piwniczne zazwyczaj znajdują się wyżej ponad gruntem oraz głębiej w gruncie niż ściany budynków jednorodzinnych. Dlatego szczególnie tam powinno się stosować właściwą izolację termiczną.

Duża powierzchnia ścian piwnicznych to również potencjalna duża powierzchnia stanowiąca mostek termiczny. To także duża strata związana z kosztami ogrzewania. Stratę tę ponoszą wszyscy lokatorzy budynku. Zawilgocone i źle zaizolowane fundamenty to także szybszy czas ich degradacji i w efekcie kosztowne remonty.

Obrazek termowizyjny z lewej przedstawia ten sam fragment budynku, ale już przy zastosowaniu Fundamentu Grzewczego Legalett. Kolory zbliżone do niebieskiego i granatu to miejsca zimne. Izolacja zastosowana przy budowie Legalett-u zabezpiecza budynek przed stratami ciepła, a ogrzewanie w płycie utrzymuje wilgoć z dala od fundamentu i ścian budynku.

perfect wood house - producent domów prefabrykowanych: domy prefabrykowane z gwarancją, oszczędne domy, tanie w utrzymaniu domy jednorodzinne